سایت رسمی شرکت مهندسی برزین الکترونیک 

مشهد،سید رضی 44،پلاک 353
ایران ،خراسان رضوی

مانیتورهای صنعتی HMI - تعمیرات تخصصی برزین الکترونیک

مانیتورهای صنعتی HMI

HMI چیست؟

رابط انسان و ماشین (HMI) یک رابط کاربری یا داشبورد است که شخص را به یک دستگاه یا سیستم متصل می کند. در حالی که این اصطلاح از لحاظ فنی می تواند برای هر صفحه ای اعمال شود که به کاربر امکان برقراری تعامل با یک دستگاه را می دهد ، HMI معمولاً در زمینه یک فرآیند صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگرچه HMI رایج ترین اصطلاح برای این فناوری است ، اما گاهی اوقات به عنوان رابط Man-Machine (MMI) ، ترمینال رابط کاربری (OIT) ، رابط محلی اپراتور (LOI) یا ترمینال اپراتور (OT) گفته می شود. HMI و رابط کاربری گرافیکی (GUI) مشابه اما مترادف نیستند: رابط کاربری گرافیکی معمولاً برای قابلیت های تجسم در HMI ها استفاده می شوند.

در تنظیمات صنعتی از HMI ها می توان استفاده کرد:

  • نمایش داده های بصری
  • ردیابی زمان ، روند و برچسب های تولید را
  • نظارت بر KPI ها
  • کنترل ورودی و خروجی دستگاه
  • و …

شبیه به نحوه تعامل با سیستم تهویه مطبوع خود برای بررسی و کنترل دمای خانه ، یک اپراتور کارخانه ممکن است از یک HMI برای بررسی و کنترل دمای یک مخزن آب صنعتی استفاده کند یا اینکه اجرای پمپ خاصی را در این مرکز بررسی کند .

HMI ها به اشکال مختلفی ارائه می شوند ، از صفحه نمایش داخلی ماشین ها ، مانیتور کامپیوتر ، تبلت ، اما صرف نظر از فرمت آنها یا اصطلاحی که برای استفاده از آنها استفاده می کنید ، هدف آنها ارائه بینش از عملکرد مکانیکی و پیشرفت است.

چه کسانی از HMI استفاده می کنند؟

فناوری HMI تقریباً توسط کلیه سازمانهای صنعتی و همچنین طیف گسترده ای از شرکتهای دیگر برای تعامل با ماشینهای خود و بهینه سازی فرایندهای صنعتی آنها استفاده می شود.

صنایع با استفاده از HMI عبارتند از:

انرژی نفت و گاز حمل و نقل
خوردنی و آشامیدنی قدرت آب و فاضلاب
ساخت بازیافت وخیلی بیشتر

متداول ترین نقش هایی که با HMI ها در تعامل هستند: اپراتورها ، یکپارچه سازندگان سیستم و مهندسین ، به ویژه مهندسان سیستم کنترل هستند.

HMI ها برای این متخصصان منابع اساسی هستند که از آنها برای مرور و نظارت بر فرآیندها ، تشخیص مشکلات و تجسم داده ها استفاده می کنند.

موارد متداول HMI

HMI ها با کنترل کننده های منطق قابل برنامه ریزی (PLC) و سنسورهای ورودی / خروجی برای دریافت و نمایش اطلاعات برای مشاهده کاربران ارتباط برقرار می کنند.

از صفحه های HMI می توان برای یک عملکرد واحد مانند نظارت و ردیابی یا برای انجام کارهای پیشرفته تر مانند خاموش کردن ماشین ها یا افزایش سرعت تولید ، بسته به نحوه اجرای آنها استفاده کرد.

از HMI ها برای دیجیتال سازی و متمرکز کردن داده ها برای بیننده برای بهینه سازی یک فرایند صنعتی استفاده می شود.

با اعمال فشار HMI ، اپراتورها می توانند اطلاعات مهمی را که در نمودارها ، نمودارها یا داشبوردهای دیجیتالی نمایش داده می شوند ، مشاهده کنند و آلارم را کنترل کرده و از طریق یک کنسول باسیستم های SCADA و MES ارتباط برقرار کنند .

پیش از این ، اپراتورها برای بررسی پیشرفت مکانیکی و ضبط آن بر روی کاغذ یا تخته باید مرتباً از در رفت و آمد می بودند .

با استفاده از PLC ها ، می توانند اطلاعات در زمان واقعی را مستقیماً با نمایشگر HMI ارتباط دهند ، فناوری HMI نیاز به این عمل قدیمی را از بین می برد و در نتیجه بسیاری از مشکلات پرهزینه ناشی از عدم اطلاعات یا خطای انسانی را کاهش می دهد.

با استفاده از PLC ها ، می توانند اطلاعات در زمان واقعی را مستقیماً با نمایشگر HMI ارتباط دهند ، فناوری HMI نیاز به این عمل قدیمی را از بین می برد و در نتیجه بسیاری از مشکلات پرهزینه ناشی از عدم اطلاعات یا خطای انسانی را کاهش می دهد.

تفاوت بین HMI و SCADA چیست؟

کنترل نظارت و دستیابی به داده ها (SCADA) و HMI به هم نزدیک هستند و اغلب در همان زمینه به آنها اشاره می شود زیرا هر دو بخشی از یک سیستم کنترل صنعتی بزرگتر هستند ، اما هرکدام عملکرد و فرصت های متفاوتی ارائه می دهند. در حالی که HMI ها بر روی انتقال بصری اطلاعات برای کمک به کاربر درنظارت بر فرایند صنعتی متمرکز هستند ، سیستم های SCADA ظرفیت بیشتری برای جمع آوری داده ها و عملکرد سیستم کنترل دارند.

برخلاف سیستم های SCADA ، HMI ها اطلاعات را جمع آوری و ضبط نمی کنند و یا به پایگاه های داده وصل نمی شوند. در عوض ، HMI یک ابزار ارتباطی مؤثر دارد که به عنوان بخشی از سیستم SCADA یا در کنار آن کار می کند.

توسعه روندها در فناوری HMI

در دهه گذشته ، تغییر نیازهای عملیاتی و شغلی ،تحولات جالبی را در فناوری HMI ایجاد کرده است. اکنون مشاهده می شود اشکال تکامل یافته HMI مانند HMI های با کارایی بالا ، صفحه نمایش لمسی و دستگاه های تلفن همراه به همراه مدل های سنتی بیشتر رایج است.

این واسط های مدرن ، فرصت های بیشتری را برای تعامل و تجزیه و تحلیل تجهیزات ایجاد می کنند.

عملکرد عالی HMI

اپراتورها و کاربران به طور فزاینده ای به سمت HMI با کارایی بالا حرکت می کنند ، روشی برای طراحی HMI که به اطمینان از تعامل سریع و مؤثر کمک می کند. این تکنیک طراحی تنها با جلب توجه به ضروری ترین یا حساس ترین شاخص ها روی رابط ، به بیننده کمک می کند تا مشکلات بیشتری را ببیند و به آنها پاسخ دهد و همچنین تصمیمات آگاهانه تری داشته باشد.

شاخص های HMI با کارایی بالا ساده ، تمیز و عمداً از هرگونه گرافیک یا کنترل بیرونی پاک می شوند. سایر عناصر طراحی مانند رنگ ، اندازه و محل قرار گیری با استفاده از اختیارات برای بهینه سازی تجربه کاربر استفاده می شوند.

صفحه نمایش و دستگاه های تلفن همراه را لمس کنید

صفحات لمسی و HMI موبایل دو نمونه از پیشرفتهای فناوری است که با ظهور تلفن های هوشمند ظاهر شده است. به جای دکمه ها و سوئیچ ها ، HMI های مدرن به اپراتورها اجازه می دهند تا به صفحه نمایش فیزیکی ضربه بزنند یا لمس کنند تا به کنترل ها دسترسی پیدا کنند.

صفحه نمایش لمسی هنگام استفاده از HMI موبایل که از طریق HMI / SCADA مبتنی بر وب یا از طریق برنامه کاربردی مستقر می شود ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

HMI موبایل مزایای مختلفی را برای اپراتورها از جمله دسترسی سریع به اطلاعات HMI و نظارت از راه دور ارائه می دهد.

نظارت از راه دور

نظارت از راه دور با تلفن همراه امکان انعطاف پذیری و دسترسی بیشتری را برای اپراتورها و مدیران فراهم می کند. با استفاده از این ویژگی ، یک مهندس سیستم کنترل آفساید می تواند به عنوان مثال دمای یک انبار را روی یک دستگاه قابل حمل ، تأیید کند و نیاز به نظارت در محل ،بعد از ساعت کار را برطرف کند. به زودی ، ورود به فرآیند در کارخانه خود در حالی که مایل ها دورتر از تأسیسات هستید ، چیزی غیر عادی به نظر نمی رسد.

Edge-of-Network و HMI های Cloud

HMI های Edge-of-network نیز تقاضای زیادی دارند زیرا به اپراتورها این امکان را می دهند تا از دستگاه های میدانی به داده ها و تجسم دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این ، ارسال اطلاعات از HMI های محلی به ابر (clude)، جایی که می توان از راه دور به آن دسترسی و تجزیه و تحلیل کرد ، در حالی که قابلیت های کنترل محلی را دارد ، رایج تر می شود.

نگاهی به آینده HMI

در افق ، مهندسان پیشرو حتی در حال کاوش روش هایی برای پیاده سازی واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) برای تجسم عملکردهای تولید هستند.

از آنجا که داده ها نقش مهمی در ساخت دارند ، آینده برای HMI بسیار روشن به نظر می رسد. این فناوری ممکن است مسیری طولانی داشته باشد ، اما پتانسیل رشد آن تقریباً بی حد و مرز باقی مانده است.

1 نظر

ارسال نظر